Välkomna till grundkurs i Lindy hop under din lunchtimme! Vi går igenom grunderna i Lindy hop och fokuserar på dansglädje. Du behöver ingen partner, vi roterar under kursens gång och alla får lära sig både föra och följa i dansen så att alla kan dansa med alla.
När: 8 st torsdagar kl. 11:30-12:30 med start 24/9
Hur: Med glädje! Du behöver ingen partner, men ta gärna med dina vänner!
Var: Linköpings Dansstudio, S:t Larsgatan 39, Linköping
Kostnad: 650 kr, betalas enligt faktura som skickas ut vid kursbekräftelse
Instruktör: Sophie Heurtel, Dans på rosor
Vid för få anmälda så kan kursen komma att ställas in, så tipsa gärna dina vänner att anmäla sig. Eller varför inte ta med hela arbetsgruppen som en rolig och givande aktivitet att göra tillsammans?
Om instruktören: Sophie har dansat Lindy hop sedan 2002 och började undervisa 2005 i Linköping Rhythm & Swing/Folkungagillet i Linköping. Hon har sedan dess hållit både nybörjarkurser och mer avancerade kurser med och utan partner. Hon erbjuder även privatlektioner. Läs mer om Sophie och Dans på rosor.
Anmäl dig här nedan!
Vad är Lindy hop? Här är två exempel med dansare i olika åldrar!
